Żniwa zakończone – rolnicy skrzętnie pozbierali każde źdźbło zboża z pola. Teraz dziękują za zbiory. Dożynki to czas radości po zakończonych żniwach. Święto Plonów jest tradycyjnym podziękowaniem dla rolników za codzienny trud, który wkładają w pracę na roli.
Niezwykle odświętny charakter przybrały tegoroczne dożynki w Zabełkowie. Miejscowości tej przypadł zaszczyt organizacji Gminnego Święta Plonów.


Niedziela 18 września była głównym dniem obchodów. Rozpoczęła je uroczysta  Msza św. w kościele parafialnym św. Jadwigi, celebrowana przez księdza dziekana Jerzego Witeczka, księdza proboszcza Franciszka Grabelusa i ojca Joachima, kapelana sióstr franciszkanek z Krzyżanowic.
Po mszy ulicami wsi przeszedł kolorowy korowód z koronami dożynkowymi. Na czele jechał zabytkowy traktor Ursus, następnie jeźdźcy, za nimi szły mażoretki zespołu „Uśmiech” i gminna orkiestra dęta, dzieci ze szkoły i przedszkola. W bryczce jechali starostwie dożynek: Teresa Seemann i Krzysztof Mazur. Na końcu dożynkowego korowodu jechały odświętnie przystrojone maszyny rolnicze z wszystkich sołectw naszej gminy, nie zabrakło też humorystycznych scenek prezentowanych na przyczepach. W pochodzie razem z mieszkańcami szli m.in.: senatorzy i posłowie, starostowie czeskich gmin partnerskich, starosta raciborski, przedstawiciele agencji, instytucji oraz zakładów działających na rzecz rolnictwa, wójt Grzegorz Utracki i przewodniczący Rady Gminy Brunon Chrzibek oraz radni gminy.
W imieniu władz samorządowych rolnikom dziękował wójt gminy, składając wszystkim pracującym na roli wyrazy szacunku i uznania. Starostowie dożynek uroczyście przekazali włodarzom gminy bochen chleba upieczony z tegorocznego zboża. Potem nastąpiło symboliczne dzielenie się chlebem, którym starostowie oraz wójt i przewodniczący rady częstowali wszystkich obecnych na uroczystości.
Gminne święto plonów było okazją do uhonorowania zasłużonych rolników i osób pracujących na rzecz rolnictwa w gminie Krzyżanowice. Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Roman Herber z Bieńkowic, Norbert Obruśnik z Bolesławia, Konrad Drobny z Tworkowa, Henryk Fichna z Krzyżanowic, Jan Juraszek z Nowej Wioski, Józef Lasak z Owsiszcz, Henryk Targacz z Roszkowa, Józef Bilik z Rudyszwałdu, Rainhard Staś z Zabełkowa, Jan Stańco z Chałupek.
Wieloletnią tradycją zabełkowskich dożynek jest moment wypuszczania białych gołębi jako zwiastunów i orędowników pokoju na świecie. W tym roku uczynili to zaproszeni na dożynki parlamentarzyści.
Tradycją uroczystości jest też przekazywanie symboli dożynkowych przyszłorocznym gospodarzom święta plonów – przewodnicząca KGW Anna Kupka oraz sołtys Zabełkowa Marian Studnic przekazali bochen chleba przedstawicielom Roszkowa.
Aby tradycji stało się zadość mieszkańcy Zabełkowa przystroili swoje posesje. Pomysłowość była wielka i nieograniczona – do dekoracji wykorzystano płody rolne, stare i nowe narzędzia rolnicze i nierolnicze. Szczególną uwagę zwracały śmieszne kukły, dowcipne hasła, niezwykłe kompozycje, scenki rodzajowe. Za pomysłową dekorację pierwszą nagrodę otrzymał Werner Gratza, drugą Bronisława Studnic, trzecią Teresa Wyrchowy.
Dożynki mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, który jest powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Tak więc i w Zabełkowie gospodarze zapewnili atrakcyjny program artystyczny. Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki i dzieci ze szkoły, zespoły taneczne „Uśmiech” i „Tworkauer Eiche”.
Gwiazdą gminnego święta plonów w Zabełkowie był zespół Modern Talking Reloaded. Występ był pełen energii i pozytywnych emocji, widzowie reagowali żywiołowo na znane przeboje – w górze widać było marynarki, niektórzy tańczyli w rytm muzyki.
Dożynkowe świętowanie w Zabełkowie rozpoczęto w sobotę. Gości bawił kabaret Masztalscy oraz zespół Kola i Jula. Wieczorem, mimo kiepskiej pogody, bawiono się na zabawie tanecznej do samego rana.
Przygotowania do gminnych dożynek trwały wiele tygodni. Ogrom pracy organizatorów, zgodny wysiłek Rady Sołeckiej i organizacji społecznych, a także szkoły i przedszkola oraz mobilizacja  mieszkańców sprawiły, że dożynki były bardzo udane. Nawet pogoda sprawiła miłą niespodziankę i dopisała w to święto.
Urząd Gminy Krzyżanowice.

W dniach 17-18. 09. 2016r w naszej miejscowości odbyły się Gminne Dożynki. Szkoła wraz z rodzicami zaangażowała się w przygotowania do tego wydarzenia. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w korowodzie a poszczególne klasy zaprezentowały się na scenie.
W dalszej części wpisu zamieszczamy fantastyczny opis Dożynek napisany przez naszą uczennicę z klasy VI Aleksandrę Płaczek. Warto przeczytać!!!

W dniach 17-18 września 2016e. w Zabełkowie odbyły się Gminne Dożynki. Uroczystość przygotowano z rozmachem, planując atrakcje na dwa dni. W tygodniu poprzedzającym uroczystość na boisko zjechało wesołe miasteczko z różnymi karuzelami. Były Kaczki, Filiżanki, sterowane autka, kolejka dla maluchów, dmuchany zamek, „mini Roler Coster”, Twister oraz atrakcja dnia Kamikadze. Wszystko było pięknie oświetlone. Ustawiono wiele atrakcyjnych stanowisk handlowych i gastronomicznych. Rada Sołecka rozłożyła ogromne namioty i scenę z telebimem. Panie z KGW upiekły ok. 4 tys. Bardzo smacznych kołaczy śląskich. Mieszkańcy zadbali o czystość i wystrój wioski. Wszystko było profesjonalnie przygotowane i zapięte na „ostatni guzik”. Publiczność dopisała, chociaż pogoda była marna i nie zachęcała do wyjścia. Setki ludzi bawiło się przez dwa dni podziwiając przygotowane atrakcje. W sobotę występował kabaret Masztalskich oraz duet „Kola i Jula” a potem była zabawa taneczna. Około godz. 22.00 odbył się pokaz laserów.
W niedzielą o godz. 12.45 orszak pocztów sztandarowych gości oraz reprezentacji wsi z koronami żniwnymi udał się do kościoła. Tam w uroczystej Mszy św. dziękowano za pomyślne żniwa i bogate plony. Po Mszy św. radośnie przemaszerowano na boisko. Pierwsze jechały amazonki na koniach oraz pojazdy konne. Zaraz za nimi maszerowały mażoretki z zespołu Uśmiech, orkiestra gminna, dzieci z przedszkola i szkoły w Zabełkowie oraz władze Gminy i zaproszeni goście. Potem na platformach zaprezentowały się w scenkach rodzajowych wszystkie wioski naszej gminy. Te mini teatrzyki były bardzo śmieszne i oklaskiwało je mnóstwo ludzi ustawionych wzdłuż trasy. A potem była parada traktorów i maszyn rolniczych.
Na scenie występowały dzieci naszej szkoły i przedszkola, zespół Uśmiech i zespół Tworkowskie Dęby. Potem był koncert zespołu „Moder Toking inaczej”.
Wręczono nagrody za najładniejszy wystrój posesji. Prezentowano korony dożynkowe – prawdziwe arcydzieła. Losowano nagrody w loterii fantowej i bawiono się w rytm muzyki dyskotekowej. Wszystko udało się nadzwyczajnie. W poniedziałek i wtorek mężczyźni uporządkowali teren boiska, wesołe miasteczko pojechało zabawiać innych a dzieci ze szkoły w Zabełkowie pozbierały śmieci w ramach akcji „Sprzątanie Świata”.